Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'usanotebook2'@'localhost' (using password: YES) in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 26

Warning: mysql_select_db() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 27

Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 51

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, null given in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 52

Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 78

Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 79

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, null given in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 80

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, null given in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 97

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php:26) in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 202
Upgrade disku IBM Lenovo ThinkPad

Pokud se rozhodnete pro upgrade pevného disku svépomocí, naleznete zde několik užitečných rad. Návod, je především určen pro typy (IBM thinkPad T60, T60p, R60, R60p, X60, X60s a Lenovo ThinkPad T61, T61p, R61, R61p, X61, X61s, T400, T500, X300 ...), nicméně obecně se s ním můžeme řídit i u ostatních modelů IBM Lenovo thinkPad.

 

 

 1. Výběr disku

 2. Fyzická výměna

 3. Instalace, kopie disku

 

1. Výběr disku.

V současné široké nabídce lze vybírat dle značky, kapacity, rychlosti, velikosti CACHE, odolnosti ceny a rovněž dle délky záruční doby, která může být až 5 let. Pro výše uvedené modely Lenovo/IBM jsou předepsány pevné disky SATA o velikosti 2.5 palce bez speciálního firmware výrobce, ve výběru se tedy můžeme zaměřit pouze na níže uvedené kritéria.

 

 1. Výběr dle značky. Mezi dominující výrobce pevných disků dnes patří Western Digital, Seagate, Hitachi, Samsung a Toshiba. Disky výrobce Hitachi a WD rovněž využívá Lenovo IBM do svých systémů, převládají však disky výrobce HITACHI. Všichni výrobci jsou však na vysoké úrovni a výběr tak většinou záleží jaký sortiment v jaké kategorii momentálně daný výrobce nabízí.

 2. Výběr dle kapacity. Kapacita je samozřejmě většinou důvodem upgrade disku. Pokud se takovému kroku rozhodneme, měla by být co největší. Ceny disků však mají kvadratickou tendenci a každá doba nám tak nabízí něco jiného. V současné době s nejvýhodnějším poměrem cena/ 1GB jsou disky 320GB/7200 rpm nebo 500GB/5400rpm. Disky 320GB/7200 rpm jsou pak pro upgrade nečastější variantou.

 3. Výběr dle rychlosti. Dle vlastních testů a zkušeností jsou samozřejmě disky s rychlostí 7200 rpm výkonnější, nicméně rozdíl mezi 5400 a 7200 není velký. Zde bude zřejmě rozhodovat rozdíl jejich ceny.

 4. Výběr dle velikosti CACHE. Velikost CACHE je důležitá, nicméně všechny značky disky nabízí 8MB a 16MB a obě tyto velikosti jsou dostatečné. Pouze pro aplikace, které pracují s větším počtem menších souborů, doporučuji volit CACHE větší, tedy 16MB. Platí zde opět pravidlo - větší je lepší. Jinak bude víceméně záležet na ceně, stejně jako tomu je u rychlosti.

 5. Výběr dle odolnosti. Některé ze značek nabízí disky se shodnými parametry, pouze s rozdílem v odolnosti. Všechny disky 2.5 palců jsou však většinou předurčeny pro mobilní zařízení a jejich odolnost je tedy dostatečná. Vyšší odolnost lze doporučit tam, kde se předpokládá nadměrná zátěž a větší otřesy.

 

 

2. Fyzická výměna disku

Od typu IBM ThinkPad 60 jsou pevné disky uloženy v ochranné plechové mističce, tak jako tomu bylo u předchozích typů, navíc je na podélných stranách nasazena pryžová antivibrační/antihluková ochrana, která dokonale vymezuje prostor mezi diskem a tělem notebooku. postup je následující:

 1. Odpojíme všechny zdroje proudu. (baterii, adapter a přídavnou baterii - pokud je instalována v UltraBay docku)

 2. Otočíme notebook víkem dolů a nalezneme na spodku šroubek víčka disku, který je označen typickou značkou pro pevný disk - válečkem.

 3. Šroubek odšroubujeme a v případě T a R modelů ho musíme zcela vyndat.

 4. Po odkrytí víčka uchopíme disk za černý pásek a vytáhneme. (Zapamatujte si v jaké poloze jste disk z notebooku vytáhli) Sundáme pryžové návleky a přešroubujeme ochrannou mističku na nový disk.

 5. Nasadíme pryžové návleky, vsuneme disk do notebooku a zašroubujeme. (Dáváme pozor na polohu disku, pokud ho otočíme nepůjde zcela zasunout)

 

3. Přeinstalace, kopie disku

 Variant jak se dopracovat k tomu, abychom měli nový disk nainstalovaný je několik. Návod zle nyní ještě rozdělit na dvě části.

            A. Kopie původního disku na nový

            B. Instalace z Recovery CD/DVD

             

A. Kopie původního disku na nový

Nejjednodušší a nejméně bolestivou variantou, je naklonování celého disku z disku původního. Následně je na Vás, jestli spustíte Rescue and Recovery a systém obnovíte do továrního natavení, nebo si ponecháte původní systém. Pro kopii disku jsou vhodné programy, které Vám zdarma nabízí na stránkách konkrétní výrobci disků, viz. například níže Western Digital a Seagate. Oba výrobci k tomuto účelu poskytují vynikající program True Image společnosti Acronis, který je upraven pro daného výrobce. Postup je následující.

 

1. Pořiďte si USB SATA adapter, který po upgrade využijete pro původní disk. Velmi dobře Vám ještě poslouží pro zálohování, nebo přenos většího množství dat. Toto zařízení dnes stojí kolem 300 Kč a rozhodně se Vám vyplatí.

 

2. Stáhněte si potřebný software, v našem případě je pro názornou ukázku použit disk Seagate, stáhneme tedy SW od spoječnosti Seagate Disc Wizard. (Software od WD se trochu liší a je v anglické verzi - Acronis True Image WD edition )

 

3. Připojte Váš nový disk na USB SATA adapter (viz. obrázek výše) a nainstalujte Seagate Disc Wizard. Pokud by  nebyl disk připojen, nebo by jste měli disk od jiného výrobce, tak by se Vám instalace nespustila.

 

4. Spustťe Seagate Disk Wizard a postupujte dle obrázků níže.

 

Spusťte Diskové nástroje

 

Spusťte Klonovat disk

 

 

Zvolte Ruční klonování z důvodu úprav velikostí oddílů.

 

 Zvolte zdrojový disk

 

Cílový disk je v našem případě USB

 

Potvrďte smazání oddílů na cílovém disku (Pro disky,které nějaké oddíly mají)

 

Zvolte Ruční metodu

 

Zaškrtněte Provést úpravy a klikněte na Další. Zapamatujte si velikost skrytého oddílu původního disku, zobrazí se Vám po najetí myši na oddíl. V našem případě začíná 3...

 

V posledním kroku nastavíme velikost skrytého oddílu na novém disku. Při upgrade disku na větší označíme nejprve skrytý oddíl, který zmenšíme na zapamatovanou velikost skrytého oddílu původního disku a posuneme ho na konec disku. Následně označíme disk C:, který maximalizujeme tak, aby na disku zbytečně nezůstalo neobsazené místo. Na závěr odškrtneme Provést úpravy rozložení a potvrdíme klonování.

 

5. Po naklonování disky vyměníme, do notebooku nainstalujeme disk z USB SATA adapteru a naopak. Pak si již jen užíváme velikosti nového disku.

 

Software pro klonování disků:

Western Digital: Acronis True Image WD edition (EN)

Seagate: Disc Wizard (CZ)

 

B. Instalace z Recovery CD/DVD

Pokud chceme mít systém naprosto čistý, jak tomu bylo po koupi notebooku, musíte si obstarat originální Recovery instalační sadu, která je pro každý typ jiná. Nelze například použít instalační sadu Pro typ ThinkPad T60 na typ ThinkPad T61.

Zákazník si může sadu vyrobit sám. Mezi předinstalovanými programy ThinkVantage naleznete program CREATE RECOVERY MEDIA, za jehož pomoci Vám bude Recovery sada vygenerována a vypálena na CD (XP) nebo DVD (Vista). Samozřejmě, pouze za předpokladu, že máte systém odborně předinstalován a Váš disk obsahuje potřebný skrytý Recovery oddíl s kompletními instalačními soubory. V případě, že již z nějakého důvodu Recovery oddíl na pevném disku nemáte, budete nejspíše nuceni využít služby servisu IBM, v případě, že máte notebook od USAnotebook, můžete využít služby naše.  Další variantou je zakoupení originální Recovery sady od některého z autorizovaných servisů Lenovo/IBM. Cena se pohybuje kolem 800 Kč. Sada vždy obsahuje 1x CD/DVD s nosným Recovery programem a několik CD/DVD s operačním systémem, ovladači a aplikacemi označených 1 až x., některé typy mají ještě tzv. Supplemental disk. Recovery sada je předurčena pro instalaci na čistý pevný disk. Pokud by jste chtěli provádět instalaci na disk, který již nějaký Recovery oddíl obsahuje, musíte disk předem vymazat, a to zejména skrytý oddíl.

 

            Postup instalace z Recovery instalační sady:

 1. Připojíme síťový adapter, vložíme Rescue and Recovery CD a zapneme.

 2. Systém nabootuje z CD a spustí se program Rescue and Recovery

 3. Zvolte „Restore your systém“ (obnovení Vašeho systému)

 4. Stiskněte „OK“ (Dialog nás upozorňuje: jestli chcete přístup na USB zařízení, musíte ho připojit a poté spustit systém. V tomto případě to není třeba)

 5. Zvolte „Restore my hard drive to the original factory state“ a stiskněte „Next“

 6. Zvolte „I do not want to save any files“ a stiskněte „Next“ (Dialog se ptá, jestli chceme zálohovat data z notebooku. Předpokládejme, že je máte zálohována. Pokud ne a pokládáte to za potřebné, musíte připojit např. USB disk, restartovat notebook a v toto kroku provést zálohu potřebných dat, nebo je zálohovat běžným způsobem ve Windows - pokud je systém funkční)

 7. Stiskněte „Next“ (Dialog Vás informuje o postupu instalace, disk bude zformátován)

 8. Bude následovat několik dalších upozornění, po kterých se automaticky provede rozdělení disku na skrytou Recovery oblast a oblast systémovou. Pak proběhne formát disku a Recovery program se přenese na skrytý oddíl.

 9. Následně Vás systém vyzve k restartu notebooku, po kterém se automaticky spustí Rescue and Recovery a začnou se načítat jednotlivá CD/DVD.

 10. Po načtení se spustí automatická instalace systému.

 

Pokud si přejete upgrade pevného disku, před koupí notebooku, tak nás o tom neváhejte informovat. Pevný disky Vám nabídneme za běžnou maloobchodní cenu a jeho fyzickou výměnu a řádnou instalaci provedeme zdarma. Naši zákazníci mohou rovněž kdykoliv využít bezplatnou telefonickou podporu na číslech: 561116354, 564571690, nebo 724032072.

 

Autor: Petr Honsa - USAnotebook.CZ ® (text podléhá autorskému právu)


Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 255

Warning: mysql_close() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /mnt/data/accounts/u/uhorilka/data/www/usanotebook/index.php on line 257
ID-1675305574-5653